زن ستیزی در تورات

در این بخش آیات تورات و صحف انبیاء بنی اسرائیل مورد بررسی قرار میگیرد.
ارسال پست
GloryPod

زن ستیزی در تورات

پست توسط GloryPod » دو شنبه ژانویه 08, 2018 7:42 pm

آیا در کتاب جامعه زن ستیزی وجود دارد؟
چرا که میگوید در میان زنان هیچ عاقلی نیافتم.

admin
مدیر کل سایت

Re: زن ستیزی در تورات

پست توسط admin » سه شنبه ژانویه 09, 2018 10:11 am

ابتدا به آیات فصل 7 کتاب جامعه توجه فرمایید:

جامعه می‌گوید که اینک چون این را با آن مقابله کردم تا نتیجه را دریابم این را دریافتم، 28 که جان من تا به حال آن را جستجو می‌کند و نیافتم. یک مرد از هزار یافتم اما از جمیع آنها زنی نیافتم. 29 همانا این را فقط دریافتم که خدا آدمی را راست آفرید، اما ایشان مخترعات بسیار طلبیدند (صحیفه جامعه فصل 7 آیات 27 تا 29)

با توجه به آیات مشخصا اشاره "راست بودن" آدمی به آلوده نشدن او به گناه می باشد. در این آیات میگوید که انسان بواسطه اختراعات خود از راستی دور شد و در این بین سهم زنان و مردان "تقریبا" برابر بوده است (با در نظر گرفتن نسبت یک از هزار میان مردان و نسبت هیچ در بین زنان که تقریبا برابر است).

بنظر اینگونه آیات بیشتر دلالت بر نقش گمراه کننده زن بی ایمان دارد. زوجه آدم که در باغ عدن قرار بود همراه او باشد با تخطی از کلام الهی؛ شوهرش را نیز به سمت تخطی سوق داد و زن غزیز مصر با حقه بازی تلاش داشت که هوس بازی خودش را در برابر شوهرش نیز پنهان کند که شوهرش بدو گفت:

فَلَمَّا رَأَىٰ قَمِيصَهُ قُدَّ مِن دُبُرٍ قَالَ إِنَّهُ مِن كَيْدِكُنَّ إِنَّ كَيْدَكُنَّ عَظِيمٌ ﴿يوسف: ٢٨﴾
پس چون [شوهرش‌] ديد پيراهن او از پشت چاك خورده است گفت: «بى‌شك، اين از نيرنگ شما [زنان‌] است، كه نيرنگ شما [زنان‌] بزرگ است

که البته منظور از "کن" زنش و همقطاران اوست. من معتقد نیستم که این آیه دلالت عام به همه زنان داشته باشد بلکه منظور زنان مصری هستند که در صدد هوس بازی شان بودند و توطئه ای را ترتیب دادند.

ارسال پست